Recipients of awards on Student Awards Night 2016 on May 5 in the Rogalski Center were:
- Thomas F. Chouteau Art History Award: Tessa Pozzi
- Agnes Renner Award: Martin Whalen
- George McDaniel Scholar: Andrew Marcum & Austin Carlson
- Outstanding Theater Major: Amelia Fischer
- John Schmits Excellence in Art Award: Emma Hubner
- Outstanding Graphic Design Student: Hannah Lingafelter
- Book Arts Award: Tessa Pozzi
- Eleanor Page Fox Painting Award: Kenneth Cunningham
- Sister Annette Walters Award for Outstanding Senior Psychology Student: Stephanie Burns; Runner-up: Griffin Reed
- Excellence in Psychology Service Award: Connor Daws; Runners-up: Rachel Dunlap & Sarah Koenighain
- College Reading & Learning Association Advanced Level 1 Tutoring Certification: Karli Atkinson, Madison Auge, Hannah Blaser, Sophia Foreman, Molly Gilchrist, Robyn Kincaide, Helena LaCorte, Rebecca Winters
- College Reading & Learning Association Advanced Level 2 Tutoring Certification: Brittney Horn, Bridget MacKenzie, Katherine Nelson, Nichole Woodall
- College Reading & Learning Association Level 3 Master Tutoring Certification: Ty Balduf, Kristie Fritz
- Outstanding Senior Library Student Employee: Jessica Lewis & Tessa Pozzi
- Kilfoy Cup Award: Nick Wager & Morgan Pavlich
- Derrek D. Drexler Employees of the Year Award: Katie Schmidtke & Matt Sapyta
- Male Scholar-Athlete of the Year: Daniel Malone & Douglas Platt
- Female Scholar-Athlete of the Year: Katherine Nelson
- Michael A. Orfitelli Award for Sport Management: Trenton Sopko
- Leo T. Kilfoy Award for Physical Education: Thomas Argo
- Major of the Year for Exercise Science: Hannah Dohm
- Major of the Year for Human Performance & Fitness: Mitchell Schumacher
- Olive C. Farr Scholarship Award from the Iowa Physical Therapy Foundation: Breanna Choffin, Kristina Pauley, Kristin Upah
- Florence Nightingale Award: Ben Coyer & Alyssa Miner
- Luther Christman Leadership Award: Katelyn McKinley
- Writing Excellence Award: Daniel Malone
- Community Service Award: Danielle Pratt
- Residence Life "Of the Year" Awards: Assistant Hall Director of the Year: Vincente Solis; Resident Advisor of the Year: Abbie Balk; Student of the Year: Jessica Penrod; Program of the Year: David Francis
- SDS Service Award: Deatrice Lewellyan
- SDS Leadership Award: Kellyn Cochran
- Outstanding International Studies Student: Christopher Hollis
- Outstanding Political Science Students: Robyn Kincaide & Joseph Barnum
- Modern Language & Culture Award: Christopher Hollis
- Frank and Jane Folwell Award in Political Science and Pre-Law: Joseph Dillon
- Outstanding Student in Criminal Justice: Elizabeth Finerty
- Most Dedicated to Study of Criminal Justice: Samantha Loose
- Outstanding Senior in Sociology: Sophia Foreman
- Les Pierce Outstanding Junior Mechanical Engineering Student: Victoria Volk
- COB Student of the Year Award: Katelyn Powell
- Triota Women and Gender Studies Leadership Award: Mikka Mills
- Triota Honor Society: Emma Weis, Katrina Pechay, Alyssa Pappan
- Kokjohn Scholarship for Peace and Justice: Megan Leon, Brianna Farrar, Anna Badamo, Whitney Derga
- Kokjohn Foundation Grant: Javid Wood, Elizabeth Braun, Ambrosians for Peace and Justice
- Sister Ritamary Bradley Award for the best paper in Women and Gender Studies: Stephanie Burns
- Wilber Award for Student Research in Non-violence: Brendan Bakala
- Faith Learning Justice Award: Rachel Dunlap, Grace Filipski, Aubrey Graham, Deanna Reichardt
- Above and Beyond Award: Amy Guerrero
- Stan J. Kabat Leadership Award: Robyn Kincaide
- Ambrosian Spirit Award: Steve Tendall
- Outstanding Faculty, Staff Member, & Parents of the Year: Faculty: Dr. Nathan Windt; Staff: Jacob Fetterer; Parents: Joe & Lisa McEachern
- Graduate Student of the Year: Alison Cowell
- Graduate Faculty of the Year: Dr. Dan Ebener
Share This Story